S připojením VDU k MK14 zjistíte, že se vám tak nějak nedostává RAM. VDU vám totiž ukousne celých 512 B SRAM paměti a zbyde tak jen 128 B RAM uvnitř RAM I/O obvodu INS8154.…
Asi nejzajímavější částí, kterou Science of Cambridge (později Sinclair) nabízeli k počítači MK14 byla zobrazovací karta VDU (Video Display Unit). Nemohl jsem tedy neudělat i její repliku. Naštěstí vlastním i originální kartu, tak replika šla poměrně snadno.…
Abych mohl lépe fungovat s replikou MK14 Cassette Interface, napsal jsem si pro PC jednoduchou utilitu pro převod binárních souborů na WAV, který pak můžu v pohodě přehrát z jakéhokoli audio přehrávače na PC nebo třeba mobilního telefonu.…
Po úspěšné realizaci emulátoru pro sériový přenos pomocí rutin pro obsluhu kazetového magnetofonu zbývalo už jen v praxi vyzkoušet moji repliku původního MK14 Cassette Interface. Já už tedy kdysi dávno jen tak narychlo zkoušel první prototyp, ale ten mi s … Celý příspěvek →…
Teď, když už se první počítač sira Cliva Sinclaira, resp. jeho replika začíná šířit mezi retro počítačové nadšence, začíná být aktuální nahrávání programů do a z tohoto počítače. Novější verze SCIOS obsahuje v sobě rutiny pro obsluhu kazetového magnetofonu.…
Aby se Vám replika MK14 lépe stavěla, sepsal jsem ještě pár poznámek ke stavbě, které by se Vám mohly hodit. Zvláště u klávesnice je dobré říct, jak je to vymyšlené, protože jsem musel trochu nahrazovat, abych byl schopen to zkonstruovat … Celý příspěvek →…
Minulý týden jsem dostal z výroby hotové desky první série. Dvě desky jsem osadil, hlavně proto, abych vyzkoušel, zda jsem ve finální verzi něco “nedomrvil” a také abych vyzkoušel, že fungují nižší klávesové plíšky s menším tlakem a současně je … Celý příspěvek →…
Teď, když jsem dal finální desky do výroby, můžeme si něco povědět o shánění součástek. Předem třeba říct, že v podstatě nic na vlastní desky MK14 není velký problém. Všechno se dá sehnat, byť ne všechno u nás a nějaký … Celý příspěvek →…
Po 5 letech prokrastinace u jiných projektů se mi konečně podařilo koncem loňského roku dotáhnout repliku prvního počítače Sira Cliva Sinclaira do finální podoby. Deska doznala mnoho změn, ISSUE II jsem přepracoval na ISSUE V, úplně se změnila klávesnice a … Celý příspěvek →…
Po inspiraci projektem externí ROM pro Sinclair ZX Spectrum od Solaris104 vytvořil svoji vlastní verzi i CSS a ta se po vylepšení dostala už dokonce do svojí druhé verze. Původně jsem si říkal, že mi stačí ta Solarisova a na … Celý příspěvek →…
Uplynulý víkend 8-10.12.2017 se konalo tradiční předvánoční setkání Spectristů JHCon 2017. Na tuhle akci jezdím moc rád, protože není moc velká a je tam hrozně příjemná, vstřícná, přátelská a zábavná atmosféra.…
K tomuto projektu jsem se dostal tak trochu, jako slepý k houslím. Prostě mi jednoho dne přistála v poště DPS (děkuji Philippe Roca), Destičku jsem osadil a musím říct, že projekt vypadá celkem zajímavě.…
Asi každý, kdo opravuje staré počítače zná diagnostické ROM. Pro Sinclair ZX Spectrum jich existuje několik a je taky více způsobů, jak je do počítače dostat. Nejjednodušší je asi nahradit ROM/EPROM přímo v počítači nebo můžete použít diagnostickou ROM cart … Celý příspěvek →…
Minulý víkend se konal další ročník největšího česko-slovenského retro počítačového setkání ByteFEST. Tak jako každý rok, ani letos jsem samozřejmě nemohl chybět a tak jsem pro vás posbíral nějaké ty postřehy a pár fotek.…
Protože je ZX Uno otevřený projekt, v podstatě kdokoli z něj může vytvářet klony a modifikaci. Uživatel ManuFerHi tak vytvořil lehce modifikovanou verzi, kterou nazval ZX-Uno VGA 2M. Jak sám název napovídá, jednou ze zásadních změn je přidaný VGA … Celý příspěvek →…
Téměř před dvěma roky jsem tady psal o Harlequin 48k, ale čas utíká a tak se už někdy před rokem objevila verze 128k. I nelenil jsem a zakoupil desku ISSUE 1.…
Od té doby, co jsem si postavil ZX Uno se projekt stále pomalu pohybuje dopředu a v poslední době se objevilo pár novinek, které mě zaujaly. Jednak se konečně objevily nějaká jádra s podporou 2MB SRAM, jako například PC/XT nebo … Celý příspěvek →…
Victor Trucco v rámci vývoje ZX Spectrum Next vymyslel HDMI výstup ze Speccy přes Raspberry Pi. Později od tohoto řešení ustoupil a přidal HDMI podporu přímo do FPGA, ale hotové řešení úplně nezavrhnul a navrhnul jednoduchou desku TK-Pie, kterou jednoduše … Celý příspěvek →…
ZX Uno projekt sleduji po očku už poměrně dlouho. Projekt zpočátku šlapal, pak to vypadalo na lehký útlum, ale vývoj šel dopředu a koncem loňského roku opět nabral na obrátkách. Verze 4.1 mi přišla už natolik solidní, že jsem se … Celý příspěvek →…